Subtropİkal İklİmde Sarımsak Yetİştİrmek: 1. BÖLÜM

Yaşadığımız iklimin tropik iklime geçiş bölgesinde yer almasından dolayı geç sonbahar, kış ve erken/orta ilkbahar dönemleri oldukça ılıman ve kuru geçiyor. Mayıs ayının son haftasından itibaren başlayan ve yaz boyu devam ederek yılına göre Eylül ortasına, yılına göre Ekim başına kadar süren yoğun yağışlı dönemse, genelgeçer sebzelerin yetiştirilmesini zorlaştırıyor.  Eğer bitkileri Haziran ve sonrasında tohumlarını hasat etmek için yetiştiriyorsanız, işler zararlıların ve nemin artmasıyla daha da zorlaşıyor. Bunların üstüne bir de toprağınız iyi drene olmayıp su tutuyorsa, yağışların bitki köklerini çürütmesi kaçınılmaz oluyor.

İşte bundan yaklaşık dört sene önce tohum şirketimizi ilk kurduğumuzda, üretim alanımız yukarda özetlemeye çalıştığım iklim koşullarının hakim olduğu Tampa Şehri’nin içinde yer alan ve tarım yapma izni olan bir mahallede, kocaman arazilerin üstüne kurulmuş kocaman evlerin arasına sıkışmış  bir keçi çiftliğinin kullanımda olmayan 1-1.5 dönümlük arazisinden ibaretti. Zaten ılıman olan bir iklimde, bu kadar çok yapı, mikro ölçekte ısıyı daha da arttırıyor ve tohumunu hasat edebilmek için soğuk terbiyeye/depolamaya ihtiyaç duyan baş lahana, kara lahana, pırasa, baş soğan, ve havuç gibi iki yıllık bitkilerden tohum alma işlemini çok daha zor hale getiriyordu.

Yeni tarla, yeni koşullar

JD2

Yeni üretim sahamız, Eylül 2015

2015 yazının sonlarına doğru, ilk üretim sahamızdaki yolculuğumuzun bitmesiyle ve sonbaharın gelişiyle birlikte, kullanılabilir alanı on dönümü bulan yeni bir araziye geçtiğimiz ilk günlerde, henüz yetiştirme şartlarımızın ne kadar değiştiğinin farkına varmamıştık.

Artık gönül rahatlığıyla “tarla” olarak adlandırabileceğimiz bu yeni arazi, şehre açılan ana yola bitişik, çevresinde ısıyı emecek ev sayısının bir elin parmaklarını geçmediği ve dağınık şekilde yer aldığı, yaban hayatıyla milli parkların çevrelediği ve anayola dik olan ekseni aşağı yukarı Kuzey-Güney yönünde bir konumda bulunuyor ve mevsim normallerinin söz konusu olduğu yıllarda kışları 3-4 kez dona maruz kalıyordu. Bu son özellik, daha önce  birçok bitkinin ve tohum çeşidinin sağlıklı şekilde yetiştirilmesine önemli katkıda bulunacaktı.

Mutfak boyasının rengi: Sarımsak

Pişirene ve pişirme tekniğine de bağlı olmak kaydıyla, yemeklerde lezzet ve kullanım boyutunda yarattığı derinlikten dolayı enginar ve patatesle birlikte aynı kategoride ele aldığım sarımsak, benim için mutfağın vazgeçilmezlerinden birisi.

Seed Savers Exchange’in 2015’te yapılan 40. yıl konferansında sohbet etme fırsatı bulduğum, kurumun sarımsak danışmanı John Swenson, “Sarımsaksız bir mutfak, renk olmadan resim yapmaya benzer.” dediğinde, sayfalar dolusu yazarak anlatılabilecek bir konuyu nasıl bir çırpıda özetlediğinin farkında mıydı bilmiyorum.

Konferanstan döndükten kısa bir süre sonra yeni araziye geçişle birlikte, hem mutfak değeri bakımından hem de restoran çiftçiliği bakımından önemli bu bitkiye yetiştirme listemizde hak ettiği yeri vermemiz artık kaçınılmaz olmuştu.

facebooktwitter


Bu yazi hakkinda söyleyeceklerİm var

Your email address will not be published. Required fields are marked *